Wyposażenie nieruchomości w kosze/worki należy do właściciela nieruchomości.
Worki do segregacji można pobrać w Zakładzie Gospodarki komunalnej Sp. z o.o. (ZGK Sp. z o.o.) od poniedziałku do piątku w godz. 700-1500.
Właściciel nieruchomości powinien oznakować kosze rodzajem zbieranego odpadu oraz adresem nieruchomości.
Ustala się następującą kolorystykę pojemników i worków do selektywnego zbierania odpadów komunalnych:
1) ZIELONY lub inny trwale oznakowany z napisem „SZKŁO” – na odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła;
2) ŻÓŁTY lub inny trwale oznakowany z napisem „METALE I TWORZYWA SZTUCZNE” - na odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych,
w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe (kartony po sokach, mleku);
3) NIEBIESKI lub inny trwale oznakowany z napisem „PAPIER” – na odpady z papieru,
w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury;
4) BRĄZOWY lub inny trwale oznakowany z napisem „BIO” - odpady ulegające biodegradacji (obierki po warzywach i owocach);
5) CZARNY lub inny trwale oznakowany z napisem „POZOSTAŁE, PO SEGREGACJI” - odpady komunalne pozostałe po segregacji, których nie można wyselekcjonować (popiół,
art. higieniczne).
Pamiętajmy, że odpady mają znajdować się w pojemnikach/workach odpowiednio oznakowanych, aby ułatwić pracę firmie odbierającej odpady. Dbajmy o to żeby zabezpieczyć worki z odpadami przed rozrywaniem przez zwierzęta i zanieczyszczaniem miejsc gromadzenia odpadów.
Stawki opłat za odpady- nieruchomość zamieszkała:
Jeśli odpady są zbierane i odbierane z nieruchomości w sposób selektywny, to stawki wynoszą:
Jeśli odpady nie będą zbierane i odbierane z nieruchomości w sposób selektywny, to stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie 42,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość (dlatego ważne jest oznakowanie pojemników).
Jednocześnie zwalnia się w części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostującymi bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 1,50 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość. Warunkiem zwolnienia jest złożenie nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości oraz zadeklarowanie posiadania kompostownika przydomowego oraz kompostowania w nim bioodpadów.
Zadeklarowaną wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać raz w miesiącu, bez wezwania, do 20 dnia każdego miesiąca kalendarzowego, przelewem
na rachunek bankowy Gminy Dobra: Bank Spółdzielczy w Goleniowie o/Chociwel, nr rach.
57 9375 1041 5502 4471 2000 0020, podając w tytule: „Opłata za gospodarowanie odpadami”.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) mieści się na oczyszczalni ścieków
w Dobrej. Informacja dotycząca funkcjonowania punktu zostanie zamieszczona na tablicach ogłoszeń oraz na stronie internetowej Gminy Dobra w późniejszym terminie, z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników PSZOK oraz trwające prace na budową nowej oczyszczalni ścieków.
Przypominamy, że przeterminowane leki można zostawić w przychodni oraz w aptece Calendula. Zużyte baterie można zostawić w sklepach oraz w Urzędzie.
W przypadku braku odbioru odpadów wystawionych zgodnie z harmonogramem, należy
ten fakt niezwłocznie zgłosić do Biura Obsługi Klienta pod nr tel. 913914615 lub złożyć reklamację w Urzędzie Miejskim w Dobrej (osobiście, telefonicznie pod nr tel. 91 3914528, pisemnie za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej: sekretariat@dobragmina.pl).
SEGREGUJMY ODPADY, DBAJMY O WSPÓLNE FINANSE.
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |