21 stycznia 2012 r. (sobota) przez Dobrą przeszło głośne, kulturalne echo. To za sprawą trzech wydarzeń, które miały miejsce w Bibliotece Publicznej, kawiarni Samba oraz w Miejskiej Hali Sportowej w Dobrej. W pierwszym ze wspomnianych miejsc odbyło się spotkanie autorskie z p. Zbigniewem Milerem powiązane z premierą Jego najnowszej książki pt: „Dobre miasteczko”. Rękopis barwnie opisujący dzieje naszej małej Ojczyzny został wydany w twardej okładce i kolorowym nakładzie, co jak podkreślił sam Autor miało istotny wpływ na bardzo dobrą prezencję. Obrazowe opisy oraz duża ilość ilustracji (119 szt.) pozwolą Państwu lepiej zbliżyć się do losów doberskiej Ziemi.
Samo spotkanie z twórcą dzieła nie dotyczyło bezpośrednio zawartości książki, bo to jak wspomniał autor zostawione zostało do odkrycia czytelnikom. W swoim wystąpieniu pochodzący z Dobrej, a mieszkający w Gorzowie Wlkp. z zawodu historyk, a z upodobania regionalista poruszył temat lokacji miasta Dobra.
Lokacja miast (hist.) proces tworzenia lub reorganizacji miast w średniowieczu; l. na prawie niemieckim opierała się na wzorcach Magdeburga i Lubeki, jej podstawą było przyznanie mieszczanom przywileju lokacyjnego; pozwalał on na stopniowe uniezależnienie się miast od panów feudalnych i prowadził do rozwoju gospodarczego. Źródło: http://encyklopedia.interia.pl/
Najstarsza wzmianka o Dobrej posiadającej prawa miejskie (tzw. civitas) pochodzi z roku 1331, kiedy to książę szczeciński Barnim III Wielki chcąc oddzielić się od wpływów Brandenburgii oddał się pod opiekę papieża, w dokumencie świadczącym o tym fakcie wymienił Dobrą jako ziemie należące do Księstwa Szczecińskiego. Zbigniew Miller do ustalenia dokładnej daty lokacji miasta wykorzystał metodę badawczą polegającą na określeniu czasookresu, z którego może pochodzić herb miasta. Biorąc pod uwagę, iż właściciel lokowanego miasta do jego herbu zapożyczał przeważnie element własnego rodowego herbu, można ustalić, iż Dobra była lokowana w okresie, kiedy była własnością dynastii Gryfitów, stąd też w herbie Dobrej znajduje się Gryf. Biorąc pod uwagę okres panowania Gryfitów i analizując dokumenty, w których niewymieniona jest Dobra, można stwierdzić, iż w 1295 roku gdy powstało Księstwo Wołogoskie Dobra jeszcze nie istniała. Natomiast w roku 1308 Ziemia Doberska została najechana przez Brandenburczyków, którzy wyprawili się w celu podbicia Pomorza Gdańskiego. W tym czasie zniszczony został zamek w Dobrej. Był to ostatni okres panowania Bogusława IV i rodu Gryfitów nad Ziemią Doberską. Wedle postawionej hipotezy Zbigniew Miller zakłada, że Dobra została lokowana w okresie od 1295 do 1308 roku.
Po arcyciekawym wykładzie zakończonym aplauzem, został przeprowadzony konkurs wśród przybyłych gości, a nagrodami było 21 sztuk najnowszej książki z autografem pisarza. Wydanie książki zostało sfinansowane przez gminę Dobra i powiat Łobeski. Jednocześnie informujemy, że książkę Zbigniewa Millera można wypożyczać w Bibliotece Publicznej w Dobrej, a na łamach Wiadomości Doberskich zostaną przeprowadzone konkursy, w których rozlosowane będą kolejne egzemplarze – już teraz zachęcamy do udziału.
Drugim wydarzeniem kulturalnym tego dnia był zainaugurowany przez Burmistrz Dobrej Barbarę Wilczek VII Rycerski Zjazd Zimowy, na który przybyło 70 braci zbrojnych wraz ze swymi damami. Chwilę później pięknym brzmieniem skrzypiec zgromadzonych gości przywitała p. Magdalena Sułkowska. Patryk Mitłosz, jako herszt przedstawił przybyłe bractwa. Swoją obecnością nasze skromne progi zaszczyciły: Bractwo Maltańskie ze Szczecina (organizator), Drużyna Zamku Falkenburg "Czarna Wataha", Zbrojna Gwardyja ze Świnoujścia, Nadnotecki Poczet Rodowy z Barcimia, Bractwo Rycerzy Bezimiennych z Wałcza, Stannica Velesa z Wałcza, Kram Jorunda z Wałcza i Grupa Odtwórstwa Historycznego "von Borcke" z Drawska Pomorskiego. Kolejnym punktem programu były pokazy formacji rycerskich, pojedynki rycerskie, tańce średniowieczne oraz konkurencje, w których mogli rywalizować ze sobą goście z publiki oraz bractw. Oto zwycięzcy konkursów (bieg Dam, Rycerzy, Publiczności):
Bieg Dam (8 zawodniczek)
Anna z Grupy Odtwórstwa Historycznego von Borcke z Drawska Pomorskiego (czas 22,93)
Patrycja z Stanica Velesa z Wałcza (czas 25,06)
Ewa z Grupy Odtwórstwa Historycznego von Borcke z Drawska Pomorskiego (czas 26,95)
Bieg Rycerzy (8 zawodników)
Dawid (czas 22,11)
Krzysiek (czas 23,09)
Jacek (21,06 kara +5 sek)
Cała trójka z Drużyny Rycerskiej Zamku Falkenburg "Czarna Wataha" ze Złocieńca
Bieg Publiczności
Kobiety 2 zawodniczki
Sylwia (czas 26,97)
Zuzanna (czas 26,56)
Zwyciężczynią była Zuzanna, lecz nie była przy odbiorze nagrody, dlatego też ostatecznie to Sylwia odebrała nagrodę.
Mężczyźni 2 zawodników
Paweł (czas 25,12)
Krzysztof (czas 30,59).
Poza programem rycerskim można było spróbować się w lepieniu garnków pod nadzorem doberskiej garncarki p. Krystyny Fatz. Dzięki nauczycielom pracującym w naszych szkołach była możliwość nauczenia się robienia: makram ze sznurków, ozdób z plastrów drewna i innych produktów naturalnych, filcowania, podpłomyków oraz medali z gliny. Gwoździem programu był spektakl pt: „Opowieści przy karczemnym stole” napisany i zainscenizowany przez przybyłe bractwa, w którym aktorzy wcielili się w historyczne postacie związane z zamkiem rodziny von Dewitz. Przedstawienie zostało odegrane przy świetle jedynie świec i lampionów – tak jak to w średniowieczu bywało. Scenariusz zawierał zabawne dialogi, archaiczną muzykę, tańce i pojedynki (furorę zrobił pojedynek pomiędzy giermkami) w Miejskiej Hali Sportowej. Finał inscenizacji miał miejsce w parku przy ul. Sportowej, gdzie kopie rycerskie migotały w świetle pochodni. a bractwa rozwiązały swoje waśnie przy użyciu mieczy i tarcz.
Tego samego dnia w kawiarni „Samba” odbyło się I-sze spotkanie zespołów folklorystycznych pn: „Zapusty Doberskie” zorganizowane przez doberski zespół „Wesołe Gospodynie” oraz Urząd Miejski i Bibliotekę Publiczną w Dobrej. Zapusty - jest to ludowe świętowanie „ostatków”, które rozpoczynają się 6 stycznia i trwają do Środy Popielcowej pochodzące prawdopodobnie z Kaszub.
Na zaproszenie organizatorów przygrywać przyjechały: Kapela „Przepióreczka” z Gryfic, Kapela „Lipka” z Kobylanki, „Wesoła Ferajna” z Nowogardu i Kapela „Łobuziacy” z Łobza. Nie zabrakło oczywiście gospodarza, a raczej gospodyń w zespole „Wesołe Gospodynie” z Dobrej. Program imprezy o godzinie 17:00 zainicjowała p. Burmistrz. B. Wilczek, a następnie do godziny 20:00 „pałeczkę” przejęły kapele prezentując tańce i śpiewy licznie zgromadzonej publiczności.
Organizatorzy wymienionych 3-ech wydarzeń pragną gorąco podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania „kulturalnej soboty” w Dobrej. Zapraszamy za rok!
Galeria na stronie: www.jarmarkdoberski.pl
Przygotował: Sebastian Czapiewski
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |