Biorąc pod uwagę pisemny wniosek Rady Sołeckiej Sołectwa Tucze, dotyczący wybudowania chodnika na odcinku od zbiornika p.poż w kierunku Dobrej, do miejsca lokalizacji placu zabaw w miejscowości Tucze, zwrócono się do Zarządu Powiatu w Łobzie o rozpatrzenie możliwości wykonania wnioskowanego chodnika, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pieszych uczęszczających na teren rekreacyjny (boisko sportowe i plac zabaw), zlokalizowany przy drodze powiatowej.
Dotychczasowa współpraca, zarówno z Zarządem Powiatu w Łobzie, jak i Zarządem Dróg Powiatowych w Łobzie, zaowocowała do tej pory wykonaniem wielu inwestycji, m.in. chodników w miejscowości Dobra - przy ul. Zielonej, Henryka Dąbrowskiego (wraz z nakładką bitumiczną) oraz Jana Piwnika „Ponurego”, oraz chodników w sołectwach: Tucze. Błądkowo oraz Bienice.
Biorąc pod uwagę aktualny stan bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego w mieście, zwrócono się z wnioskiem do Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, o zarezerwowanie odpowiednich środków finansowych w budżecie na 2013 rok, na zakup i montaż 2 luster drogowych U-18a o średnicy min. 600 mm, przy ulicach wojewódzkich: Armii Krajowej (przy Rynku Miejskim) oraz Nowogardzkiej (przy wyjeździe z ulicy Strażackiej).
Na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także o obowiązku utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych przez odpowiedzialne zarządy dróg, zwrócono się do ZZDW w Koszalinie z wnioskiem o przekazanie informacji, dotyczących możliwości dofinansowania lub też partycypowania w kosztach utrzymania czystości na ulicach wojewódzkich na terenie miasta Dobra. Biorąc pod uwagę fakt, iż łączna długość ulic wojewódzkich wynosi 3 838 m (30 162,50 m2), stanowi to aż 31% długości wszystkich ulic na terenie naszego miasta. Przygotowując coroczny plan budżetu, Gmina Dobra zmuszona jest zabezpieczać odpowiednie środki finansowe, a następnie wydatkować je na utrzymanie czystości ulic wojewódzkich. Dlatego też zasadnym jest by Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich uczestniczył w kosztach realizacji tego zadania.
Dobra jest miastem, którego obszar Starego Miasta (układ urbanistyczny wraz z obiektami budowlanymi) zostały wpisane do rejestru zabytków i znajdują się pod szczególną ochroną konserwatorską. Nawierzchnie ulic i placów, pochodzące sprzed 1945 roku, zostały zachowane w części Rynku Miejskiego oraz na przyległych ulicach. Mając na względzie estetykę, a w szczególności charakter architektoniczny naszego miasta od kilku lat, systematycznie, prowadzone są prace remontowe oraz modernizacyjne nawierzchni chodników, placów oraz jezdni przyległych, bądź znajdujących się w strefie zabytkowej. Jednak stan techniczny niektórych chodników, w szczególności na części ulicy Westerplatte, przyległej do Kościoła Parafialnego pw. Św. Klary nie pozwala na przywrócenie historycznego wizerunku naszego miasta. Dlatego też zwrócono się z wnioskiem do ZZDW w Koszalinie o zarezerwowanie odpowiednich środków finansowych w budżecie na 2013 rok, na realizację przedsięwzięcia, związanego z remontem odcinka chodnika, zlokalizowanego przy ul. Westerplatte.
Biorąc pod uwagę aktualny stan techniczny oraz lokalizację chodników przy drodze wojewódzkiej nr 146 Jenikowo – Strzmiele, a także mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców sołectwa Wojtaszyce oraz uczestników ruchu kołowego w tej miejscowości, złożono wniosek do ZZDW w Koszalinie o rozpatrzenie możliwości zabezpieczenia środków finansowych oraz technicznych budowy chodnika po jednej stronie jezdni drogi wojewódzkiej na terenie całej miejscowości oraz wykonania dodatkowych, oznakowanych, przejść dla pieszych.
W związku z pismami oraz interpelacjami mieszkańców, zamieszkujących przy ulicy Westerplatte w Dobrej, którzy przedkładają od 2008 r. pisma, dotyczące stanu technicznego, zarówno jezdni, jak i kanalizacji deszczowej, zwrócono się ponownie do ZZDW w Koszalinie o przeprowadzenie wizji lokalnej, mającej na celu stwierdzenie rzeczywistych przyczyn zalewania piwnic w sąsiadujących z przedmiotową ulicą, budynkach mieszkalnych. Ze względu na dotychczasowy brak reakcji ze strony ZZDW w Koszalinie, dokonano we własnym zakresie próby zlokalizowania przyczyny powstawania zalewania piwnic, jednak problem ten systematycznie się pogłębia, a pozarywana w wielu miejscach jezdnia powoduje utrudnienia w ruchu drogowym oraz stwarza zagrożenie dla pieszych oraz mieszkańców przyległych posesji. Ze względu na nieodpowiedni stan nawierzchni jezdni zwrócono się z także ponownie z wnioskiem do zarządcy drogi o ustalenie odpowiedzialnego za ten stan rzeczy, ponieważ podczas opadów deszczu, następuje zabrudzenie oraz uszkodzenie elewacji frontowych kamienic przez przejeżdżające samochody. Biorąc pod uwagę fakt, iż w ostatnim okresie, kilkukrotnie zgłaszano zarywanie się jezdni ulicy Westerplatte, zwrócono się o dogłębną analizę tego stanu rzeczy, przeprowadzenie wizji lokalnej w terenie, celem ustalenia zakresu wykonania remontu (uzupełnień) ubytków oraz pozarywań nakładki bitumicznej oraz docelowego wykonania progów spowalniających.
Przygotował: Sebastian Kuran
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |