W ramach partnerstwa „Aktywni – Razem”, w którym uczestniczy Gmina Dobra, w dniu 13 września zostały zorganizowane spotkania z Sędzią Anna Marią Wesołowską, w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży”.
Kim jest Anna Maria Wesołowska?
Polska sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi w IV Wydziale Karnym. Występowała w programie "Sędzia Anna Maria Wesołowska", emitowanym na antenie telewizji TVN. Współautorka ustawy o świadku koronnym, ekspert od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej "Ośmiornicy" i gangu Popeliny. Brała udział w wydaniu precedensowego orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków.
Działania edukacyjno-społeczne
Napisała do Dziennika Łódzkiego cykl felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, których część była przedmiotem zajęć szkolnych w Łodzi na temat korupcji. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła, w początkowym etapie, jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku – tzw. błękitny pokój, niebieski pokój). Autorka książki pt. "Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny", w którym opisuje różnego rodzaju sprawy sądowe z udziałem nieletnich. Poradnik ten powstał na potrzeby spotkań z młodzieżą, które autorka prowadzi w gimnazjach i liceach w całej Polsce, a których efektem ma być zmniejszenie ilości spraw o rozbój, posiadanie i sprzedaż narkotyków oraz przemoc z udziałem młodzieży.
Nasze spotkania
W Dobrej odbyły się trzy spotkania pierwsze o godzinie 9.00 z gimnazjalistami, kolejne o 13.00 z pracownikami CIS-u i o 17.30 z mieszkańcami naszej gminy. Każde z tych spotkań trwało ponad dwie i pół godziny. Na każdym z nich Sędzia opowiadała o swoim zawodzie, pracy w mediach, ale przede wszystkim o pracy z dziećmi i młodzieżą, której na salach sądowych jest coraz więcej. Na spotkaniu Pani Wesołowska starała się uświadomić młodzieży, nauczycielom rodzicom i ich krewnym, iż problem alkoholizmu i narkotyków oraz przestępstw dokonanych pod ich działaniem dotyczy nie tylko młodzieży licealnej, ale w głównej mierze gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych. Szczególną uwagę zwróciła na to, że najbardziej zagrożeni są uczniowie ostatnich dwóch klas w nauczaniu podstawowym i gimnazjalnym. Udowodniła, że dużo więcej przestępstw dokonywanych jest w szkołach gimnazjalnych niż w szkołach średnich. Prosiła rodziców i dziadków o szczególne poświęcenie uwagi młodzieży i baczne obserwowanie czy w ich życiu nie dzieje się coś negatywnego. Każda problematyka poruszana na spotkaniach była okraszona przykładami Sędzia opowiadała o uczniach bardzo dobrze uczących się, o nieposzlakowanej opinii, którzy po zażyciu alkoholu lub narkotyków dokonywali przestępstw, a niekiedy zbrodni i na lata trafiali do więzień.
Bezpieczeństwo w internecie
Bardzo dużo uwagi podczas spotkania z młodzieżą Pani Sędzia poświęciła bezpieczeństwu internetowemu i przestrzeganiem przed zagrożeniami, jakie płyną z tego środka przekazu i komunikacji. Zwracała uwagę na publikację w internecie swoich danych osobowych, adresów zamieszkania, zdjęć, niekiedy zbyt odważnych, zawierania znajomości i spotykania się w „realu” z osobami z drugiej strony łącza, które często okazują się osobami dorosłymi.
Pani Wesołowska opowiadała o sprawach sądowych, które prowadziła, a gdzie na ławie oskarżonych zasiadali pedofile, którzy zdobywali zaufanie 10 - 16 latek porozumiewając się z nimi przez email, czat i komunikatory, rozmawiali o problemach w szkole, w domu – stawali się przyjaciółmi, a po kilku miesiącach znajomości proponowali spotkania, które najczęściej kończyły się wykorzystaniem seksualnym małoletnich. Młodzież zapytana przez Sędzię o to, kto z nich zawiera podobne znajomości, większość z osób na sali podniosło rękę. W związku z tym rodzice powinni zwrócić baczną uwagę na to, co w sieci robią ich pociechy, z kim zawierają znajomości i czy dochodzi do spotkań z tymi osobami.
Na potwierdzenie przedstawiamy dane sprzed 4 lat, kiedy dostęp do internetu za pomocą telefonów komórkowych był jeszcze nierozwinięty. Na dzień dzisiejszy większość uczniów chętnie korzysta z serwisów i komunikatorów internetowych przez telefon, co znacznie wpłynęło na ilość uczniów zagrożonych przestępczością internetową. Dla porównania wg badań Eurobarometr z grudnia 2008 roku w Polsce z Internetu korzystało aż 89% dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat! Na spotkaniu z gimnazjalistami niemalże 100% uczestników stwierdziło, że prawie codziennie korzysta z internetu. Większość z nich zaczyna korzystać z sieci będąc w wieku od 5 do 9 lat (58%), a co szóste z nich swoją 1 przygodę z Internetem rozpoczyna jeszcze przed skończeniem 5 roku życia (16,1%).
Pamiętajmy, że internet nie jest czymś złym, czego należy zabronić, wręcz przeciwnie powinno się uczyć od najmłodszych lat odpowiedzialnie korzystać z niego, jednak koniecznie rodzic powinien mieć kontrolę nad tym, jakie informacje docierają do młodego człowieka. Często w domu zabrania się młodzieży oglądania filmów w telewizji z agresją czy scenami erotycznymi, a zapomina się o tym, że w internecie są o wiele drastyczniejsze materiały publikowane często nawet na najpopularniejszych portalach informacyjnych.
Kilka statystyk:
Badania prowadzone w 2009 roku wśród 15-18-latków pokazują, że 7% badanych w ciągu ostatniego roku zawarło w Internecie znajomość, w wyniku której próbowano wykorzystać ich do celów seksualnych.
Informacje o potencjale zagrożeń związanych z kontaktami online z obcymi osobami w sieci pokazują wyniki 5 badań „Dziecko w Sieci” z 2006 roku (badania sprzed 6 lat):
Zapraszamy do oddawania swoich głosów w sondzie w lewej kolumnie, gdzie została opublikowana ankieta:
Czy spotkania z osobami publicznymi, takie jak przeprowadzone w dniu 13 września z Sędzią Anną Marią Wesołowską, na których podejmowane są ważne dla społeczności lokalnej tematy powinny być przeprowadzane w przyszłości?
Przygotował: Mateusz Marszalec
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |