Jak segregować odpady?
Podstawową zasadą dotyczącą wszystkich segregowanych przez nas opakowań jest – ZGNIATANIE! Dzięki temu zmniejszamy ich objętość i więcej się ich zmieści w pojemniku!
O tym wiedzą wszyscy… ale które odpady wrzucić do którego pojemnika?
Taką wiedzę posiadają nieliczni, dlatego publikujemy krótką ściągawkę. Na końcu artykułu proponujemy Państwu do pobrania ulotkę, w której znajdują się również najważniejsze pytania i odpowiedzi na temat recyklingu.
Pojemnik niebieski (materiały papierowe)
wrzucamy:
nie wrzucamy:
Przed wrzuceniem papieru do pojemnika usuń wszystkie zszywki, klamerki czy inne elementy metalowe lub plastikowe. Jedna tona makulatury pozwala ochronić przed ścięciem aż 17 drzew.
Pojemnik zielony (szkło kolorowe)
wrzucamy:
nie wrzucamy:
Zadbaj o czystość szkła i nie tłucz go przed wrzuceniem do pojemnika. Szkło można przetworzyć w całości i nie potrzebuje dodatkowych elementów by powstał z niego kolejny produkt. Istnieje oczywiście też inny pojemnik na szkło- białe- gdzie wyrzuca się artykuły szklane bezbarwne. Wytwarzanie produktów pochodzących z recyklingu szkła jest mniej energochłonne.
Pojemnik żółty (tworzywo sztuczne np. plastik, metal)
wrzucamy:
nie wrzucamy:
Zgnieć butelki przed włożeniem ich do pojemnika. Korki które powinniśmy odkręcić przed wyrzuceniem plastikowej butelki są dobrze wyceniane w punktach skupu, warto zainteresować się tą sprawą i osobno zbierać nakrętki od butelek.
Plastik jest najbardziej popularną substancją na świecie. Zastąpił on bardzo szybko drewno, metal i wiele innych materiałów ze względu na swoją niższa cenę. Jest jednak mało bezpiecznym tworzywem ze względu na to, że nie ulega biodegradacji, rozkładając się w glebie tworzy niebezpieczną substancję. Recykling plastiku pozwala przetworzyć go na następny, ograniczając produkcję nowego. Poddając tworzywa sztuczne ponownej obróbce oszczędzamy węgiel, ropę naftową oraz redukujemy zużycie energii elektrycznej.
Dzięki segregacji możliwe jest odzyskanie ogromnej ilości surowców i pieniędzy. Przykładowo: produkując puszkę ze złomu zamiast wyrabiać nową od początku można zaoszczędzić nawet 96% energii, zmniejszyć zanieczyszczenie wody o 97% i zdecydowanie ograniczyć negatywny wpływ jaki ma na środowisko produkcja aluminium.
Pojemnik biały (szkło bezbarwne)
wrzucamy:
nie wrzucamy:
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |