Początek miesiąca i mamy urzędującego, nowego dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych- Krzysztofa Motylińskiego. Przed nowym dyrektorem stoi wiele wyzwań: reorganizacja pracy, wdrożenie edukacyjnego programu naprawczego, a przede wszystkim jego realizacja oraz „zatrzymanie” w naszych szkołach dzieci z Mieszewa i Zwierzynka, które od września przejmuje ich własna gmina Węgorzyno. Życzymy powodzenia i wytrwałości w pracy.
5 maja robocza wizyta burmistrza u wójta gminy Rewal Roberta Skraburskiego. Prezentacja wszystkich miejscowości gminy Rewal, zrealizowane inwestycje, potencjał gospodarczy i niekonwencjonalne rozwiązania organizacyjne- robią wrażenie. Pokazuje to naszej gminie, w którym miejscu jesteśmy, jak dużo przed nami. W czasie wizyty gościmy również w Pobierowie, w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II . Dyrektor Jolanta Pytlas z serdecznością przyjmuje naszą delegację. Otrzymujemy od pani dyrektor w darowiźnie komplet 50 drewnianych krzeseł oraz 20 stołów, ławek szkolnych. Wszystkie meble zostaną rozdysponowane pomiędzy świetlicą w Grzęźnie (o co zabiegała p. sołtys Bukowska) a szkołami w Dobrej. Wizyta nie była przypadkowa, była wcześniej zaplanowana, w związku z pozyskaniem mebli. Jej implikacja to wiedza, której nie można zdobyć na żadnym szkoleniu, teoria przekuta w praktykę, czego mogliśmy doświadczyć. Ponadto zauważyliśmy świetne rozwiązania w niektórych sektorach.
Likwidacja śmietniska przy ul. Mickiewicza. Wstępna adaptacja terenu: oczyszczenie, wywóz kilku ton śmieci oraz kilkudziesięciu ton gruzu zmieszanego z ziemią. Następnie wyrównany został grunt. Do końca miesiąca planowane jest zagospodarowanie terenu (chwilowo w sposób spontaniczny) jako strefa do publicznej rekreacji. W najbliższym czasie planujemy podejść do tematu profesjonalnie, stworzyć projekt i szukać środków na realizację w ramach zagospodarowania całej przestrzeni wzdłuż ulicy Mickiewicza (dz.nr 183/1). Jest pomysł na przestrzeń rekreacyjną- „ogródek jordanowski z elementami historii Dobrej”. Całość uzupełni remont ulicy (przekładka kamienia granitowego), na który są w tym roku zarezerwowane środki z Powiatowego Zarządu Dróg w Łobzie. Miejsce w środku miasteczka dostało drugie „życie”. Szanujmy środowisko i porządek!
Spotkanie burmistrza z Wojewódzkim KonserwatoremZabytków w Szczecinie. Uzgodnienie kwestii związanej z remontem podestu przy rynku miejskim oraz zagospodarowania przestrzeni wzdłuż ulicy Mickiewicza. Obie nieruchomości znajdują się w strefie zabytkowej starego miasta. Gmina otrzymała zielone światło na realizację projektów.
Archiwizacja dzikich wysypisk śmieci na terenie naszej gminy. Posiadamy środki na utylizację odpadów w mieście oraz w obrębie ewidencyjnym Tucze, Dobropole i Bienice. Te wszystkie punkty zostaną posprzątane. Pozostaną 2 wysypiska w Grzęźnie, które leżą na terenach agencyjnych. Właściciel zostanie zobligowany do posprzątania terenu. W między czasie gdy gmina sprząta, wyrzuca się odpady budowlane we Wrześni i na tzw. Mogielniku w Dobrej. Czy to nie przypomina „walki z wiatrakami”?
Sklep wielkopowierzchniowy- od 2-ch miesięcy monitujemy sprawę budowy sklepu. Trwają rozmowy z potencjalnym inwestorem p. Leszkiem Górnym, przynajmniej raz w tygodniu wspólnie rozmawiamy. Problem tkwi w projekcie, który jest niedokończony (brak uzgodnień wszystkich branżystów), a projektant nie chce scedować projektu na inną firmę. Sprawa trafiła do sądu, jaki będzie finał, nie wiemy. Trwają pertraktacje, wywieramy naciski aby przyspieszyć całą procedurę. Jeszcze dajemy sobie nawzajem czas, jednak w momencie braku wyraźnego postępu, gmina odejdzie od tej formy pozyskania inwestora i zacznie działania we własnym zakresie.
Teren PKP. Teren ok. 3 ha, nie należy do gminy, ale to nie jest największe zmartwienie. Największym paradoksem jest fakt włączenia tego obszaru do rejestru zabytków (linia kolejowa, zespół dworcowy). Państwo nakłada obowiązek na właściciela przeprowadzenia renowacji zgodnie z porządkiem architektonicznym i użytkowym lub zabezpieczenia budowli aby nie traciły tych walorów. Jednak nie „idą” za tym pieniądze dla samorządów. Gmina musi stać się właścicielem terenu co jest jednoznaczne z przejęciem powyższych obowiązków. Znowelizowana ustawa z 2010 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym umożliwia sporządzenie miejscowych planów na terenach zamkniętych związanych z infrastrukturą kolejową. W PKP został powołany specjalny wydział ds. współpracy z samorządami. Zainicjowaliśmy spotkanie z naczelnikiem wydziału Rafałem Stępniem. Chcemy przejąć teren. Tytuł własność narzuci obowiązki ale jednocześnie otworzy nowa perspektywę na pozyskanie funduszy i zagospodarowanie terenu.
19 maja- gmina przekazała dla naszych przedszkolaków 50 szt. kamizelek odblaskowych, z umieszczonym logotypem. Bezpieczeństwo dzieci jest naszym priorytetem, a kamizelki dały maluchom dużą satysfakcję.
Petycje- w ostatnich tygodniach wystosowaliśmy petycję do:
Konferencje z udziałem przedstawicieli gminy. Luboradza-konferencja szkoleniowa Lokalnej Grupy Działania obejmującej wszystkie gminy powiatu łobeskiego. Konferencja poświęcona była lokalnej strategii rozwoju na lata 2014- 2020, w kontekście nowej transzy funduszy europejskich w ramach programu PROW. Stargard Szcz.- Zachodniopomorskie Forum Organizacji Socjalnych. Zagadnienia związane z działaniem, organizacją pracy, pozyskiwaniem funduszy poprzez członkostwo w sieci organizacji tzw. 3-ciego sektora. Są to organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, organizacje działające na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Informacje w Urzędzie Miejskim dla beneficjentów jak można aplikować wnioski o pozyskanie funduszy w ramach LGD oraz informacje dla stowarzyszeń, jak można jednoczyć siły z innymi w ZFOS. Dźwirzyno- w dniach 25-26 maja odbyła się konferencja w ramach IX Zachodniopomorskiego Forum Pełnomocników ds. NGO. Tematem przewodnim było podsumowanie projektu pn. „Współpraca z III sektorem- standardem zachodniopomorskich samorządów” oraz zaprezentowane zostały nowe możliwości pozyskiwania środków na wsparcie obszarów wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020.
Opracował: Tomasz Krzyżanowski
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |