Początek miesiąca - trwa nabór wniosków na Galę Przedsiębiorczości w ramach IV Forum Gospodarczego Powiatu Łobeskiego, która odbędzie się w „Młynie nad Starą Regą”, w Tarnowie Gmina Łobez 21 – 22 kwietnia 2016r. Jest to forma wyróżnienia przez Starostę Łobeskiego lokalnych przedsiębiorstw z naszego powiatu, działających od minimum 20 lat w powiecie. Urząd Miejski w Dobrej koordynował nabór wniosków. Ubolewamy, że na kilkanaście uprawnionych podmiotów tylko czterech przedsiębiorców złożyło swoje wnioski. Są to: Iwona Fatz, Lucyna Klimowicz, Marian Kowalczyk oraz państwo Ewa i Mieczysław Zacharscy.
2 marca –
7 marca – wizja lokalna w budynku AMK (stolarnia), w którym znajdują się na piętrze pomieszczenia dzierżawione przez Centrum Integracji Społecznej w Łobzie oraz inspekcja na terenie byłej mleczarni gdzie teren został częściowo uprzątnięty i zabezpieczony. W następnym etapie urząd przygotowuje dokumentację do nowego rozdania przetargowego.
8 marca – Dzień Kobiet, męskie grono Urzędu Miejskiego podziękowało naszym paniom za trud bycia kobietą, symboliczny kwiatek i coś słodkiego dopełniło glorii tej uroczystości.
9 marca – spotkanie kierownika Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Promocji oraz asystenta burmistrza w Wydziale Polityki Społecznej starostwa powiatowego w Łobzie.
11 marca – Dzień Sołtysa, burmistrz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej na uroczystej kolacji podziękował wszystkim sołtysom za ich trud i zaangażowanie w rozwój swoich społeczności lokalnych. Przyłączamy się do tych życzeń.
15 marca – spotkanie rolników powiatu łobeskiego w Urzędzie Miejskim w Łobzie pod patronatem burmistrza Łobza Piotra Ćwikły z dyrektorem oraz wicedyrektorem Agencji Nieruchomości Rolnych. Spotkanie dotyczyło formy przekazywania ziemi oraz procedur z tym związanych. W związku z licznymi protestami polskich rolników, związków zawodowych jak i izb rolniczych dotyczących pozbywania się polskich gruntów dla zagranicznych kapitałów przez tzw. słupy trwają prace nad nową ustawa rolną. Obecnie sprzedaż ziemi agencyjnej została całkowicie wstrzymana na okres 5 lat. Jedyną formą przekazywania ziemi przez agencję jest dzierżawa w przetargach ofertowych.
16 marca –
22 marca –
23 marca – spotkanie kapituły Gali Przedsiębiorczości w starostwie powiatowym. Gminę reprezentuje asystent burmistrza. Gala Przedsiębiorczości odbędzie się 21 - 22 kwietnia w Tarnowie koło Łobza. Kapituła składająca się z 14 członków reprezentujących: starostwo, radę powiatu, urząd pracy, ZPPZ „Lewiatan” w Łobzie, Cech Rzemiosł Różnych w Łobzie oraz gminy wchodzące w skład powiatu. Celem kapituły był wybór 10-ciu najdłużej działających na rynku lokalnym przedsiębiorstw, dla których zostaną wręczone na Gali Przedsiębiorczości Powiatu Łobeskiego statuetki. Natomiast wyróżnienia otrzymają wszystkie zgłoszone firmy, działające na terenie powiatu od min. 20 lat. Gala ma na celu integrację środowiska biznesu, wspieranie przedsiębiorczości oraz promowanie działalności lokalnych firm. Gala będzie się odbywać co 2 lata. Gratulujemy wyróżnionym i zachęcamy do aplikowania swoich kandydatur w następnych edycjach.
Końcówka Wielkiego Tygodnia – trwają prace związane z pisaniem projektów w ramach FIO. W ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich można pozyskać środki finansowe (mikrodotacje do 5 tyś. PLN.-) na działania tzw. oddolne w różnych obszarach. W związku z tym powstały 2 grupy nieformalne (3 osobowe, wymóg regulaminu konkursu), które poprzez swoich koordynatorów (kierownicy wydziałów A. Witkowska i D. Kerner) opracowują projekty. Powstał również projekt w ramach Stowarzyszenia Miłośników Dobrej „Olbrzym”, który opracował S. Kuran i P. Wasilewska.
30 marca – konferencja na Uniwersytecie Szczecińskim „Więcej Niż Energia”- energetyka obywatelska. W konferencji uczestniczy burmistrz wraz z asystentem. Organizatorem jest stowarzyszenie Polska Zielona Sieć, natomiast celem - poparcie samorządów lokalnych w kampanii mającej uzmysłowić twórcą nowej ustawy OZE, iż w Polsce potrzebny jest rozwój energetyki obywatelskiej czyli energetyki opartej na aktywnym uczestnictwie osób prywatnych i instytucji, przedsiębiorstw spoza sektora energetycznego w obszarze energetyki rozproszonej opartej na odnawialnych źródłach energii. Krótko mówiąc chodzi o to aby nowa ustawa OZE nie zablokowała rozwoju energetyki odnawialnej, a jest naprawdę dużo do zrobienia aby dogonić kraje zachodniej Europy. Przykład: w Polsce mamy 4700 prosumentów (dawców energii do sieci) oraz 1 spółdzielnię energetyczną, po stronie naszych zachodnich sąsiadów odpowiednio kilka milionów i 1000!
31 marca – przyjazd do naszej miejscowości grupy studentów z Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (IV rok). W pierwszej części wizyty odbyło się spotkanie w sali konferencyjnej urzędu miejskiego z urzędnikami, następnie wszyscy udali się na wizję lokalną naszych miejscowych terenów zielonych (skwer nad Dobrzenicą, tereny przy ulicy Dąbrowskiego oraz park pałacowy przy dawnej posiadłości rodziny von Diest). Celem tej wizytacji jest pomoc studentów w aranżacji tych terenów.
W ramach swoich studenckich zadań młodzież opracuje projekty, z których Gmina Dobra wybierze najlepsze a laureaci otrzymają nagrody. Studenci byli zauroczeni idyllicznym charakterem naszej miejscowości, zapewnili nas o ponownej wizycie już z gotowymi projektami. Dziękujemy i czekamy. Całą akcję koordynowała pani Dorota Kerner-Giedrojc z Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Promocji Gminy.
Przygotował: Tomasz Krzyżanowski
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |