W dniu 2 lutego br. Mieszkańcy naszej gminy mieli możliwość uczestniczyć w Rycerskim Zjeździe Zimowym. Zjazd był już ósmą edycją imprezy poświęconej w całości średniowiecznym tradycjom i kulturze, która kultywowana jest przez przybyłe do Dobrej bractwa:
Bractwo Maltańskie ze Szczecina - organizator
Zbrojna Gwardyja ze Świnoujścia
Nordyckie Bractwo Rycerskie ze Świecina
Dęby Arkonu ze Szczecina
Stanica Welesa z Wałcza
Wataha Reckich Raubritterów z Recza
Mieszczanie Grodu Konitz – more maiorum z Chojnic
Impreza rozpoczęła się od przywitania przybyłej publiczności przez Burmistrz Dobrej Barbarę Wilczek oraz Patryka Mitłosza. Następnie bractwo Maltańskie ze Szczecina zaprezentowało sztukę teatralną pt. „Opowieść o tajemniczych dzwoneczkach”. Sztuka ta oparta jest na legendzie z wieku XIV, opowiada o dziejach rodów von Devitz i von Wedel, którzy wspólnie jako rycerze rabusie napadali na możnych kupców na trakcie między Mielnem a Dobrą. Sztuka była okraszona pokazami i walkami rycerskimi.
Rycerski Zjazd Zimowy jest imprezą interaktywną, dlatego dla uczestników zostały przygotowane warsztaty rękodzielnicze, podczas których można było przygotować własnoręcznie pamiątkę ze zjazdu: medal, zabawkę lub certyfikat uczestnictwa, atrakcję tą przygotowała Szkoła Podstawowa w Dobrej i Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Dobrej.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty garncarskie realizowane przez rodzinę Państwa Arkuszyńskich, którzy w miejscowości Sokole niedaleko Człuchowa, mają jedną z nielicznych w Polsce tradycyjną pracownię garncarską. Niedawno pracownia ta, dzięki pozyskanym środkom z UE, przekształcana została w „Żywe Muzeum Garncarstwa Tradycyjnego Rodziny Arkuszyńskich”. Rodzina Państwa Arkuszyńskich ma bardzo długie tradycje garncarskie, sięgające XIII wieku. W tym okresie zamieszkiwała ona wieś Arkuszewo koło Gniezna, gdzie już wówczas wg podań rodzinnych Arkuszyńscy trudnili się garncarstwem. Państwa Arkuszyńskich będziemy gościć w naszych skromnych progach już podczas Jarmarku Doberskiego 27 lipca. A naszych czytelników zapraszamy do odwiedzenia Muzeum, więcej na stronie www.arkuszynscy.pl.
Zjazd Rycerski to nie tylko warsztaty, to również rywalizacja, rycerze, damy dworu oraz publiczność wzięła udział w Biegach średniowiecznych, podczas których należało pokonać trasę biegu wykonując przy tym dodatkowe czynności takie jak przenoszenie zbroi, zakładanie elementów zbroi i zbieranie elementów wyposażenia rycerskiego. Zabawa zakończyła się nagrodzeniem wszystkich uczestników. W międzyczasie śmiałkowie mieli możliwość przymierzenia warzącej 35 kg pełnej zbroi, wykorzystywanej przez oddziały jazdy ciężkiej tzw. pancernych. Założenie ów zbroi trwało około pół godziny, a wedle relacji przymierzających miecz w takiej zbroi wydawał się bardzo lekki - „jakby ważył tyle, co piórko”.
Rycerstwo rozłożyło również swój obóz, który odmiennie jak w latach ubiegłych, zlokalizowany został przy Miejskiej Hali Sportowej. Wystrój obozu oraz pokaz władania ogniem zaprezentowany przez Watahę Reckich Raubritterów z Recza sprawiły, iż obóz tętnił życiem i chętnie był odwiedzany przez publiczność.
Podziękowania za organizację imprezy oraz wszechstronną pomoc kierujemy do Patryka Mitłosza, Bractw Rycerskich, Pana Zbigniewa Awgula, Szkoły Podstawowej w Dobrej, Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Dobrej, Administracji Mienia Komunalnego.
Zapraszamy Państwa za rok.
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |