1 stycznia 2019 roku ruszyło wyjątkowe przedsięwzięcie obejmujące działania rewitalizacyjne i animację społeczną wokół dobra wspólnego na terenie województwa zachodniopomorskiego. Mówimy tu o rewitalizacji społecznej, czyli wszystkich procesach, które mają na celu wyprowadzenie ze stanu kryzysowego mieszkańców obszarów zdegradowanych.
Jest to kontynuacja pilotażowego projektu z 2016 roku, który objął swoim zasięgiem 18 gmin ze Specjalnej Strefy Włączenia. Tamten projekt okazał się sukcesem i dlatego dziś możemy realizować założenia modelu animacji społecznej na obszarze rewitalizacji w 71 gminach województwa zachodniopomorskiego!
Gdzie prowadzone są działania?
Działania rewitalizacyjne skierowane są dla mieszkańców małych obszarów (sołectwa) i są realizowane wyłącznie na wytypowanych w samorządach obszarach rewitalizowanych. Takie obszary można znaleźć w Lokalnych Programach Rewitalizacji. Na terenie naszej gminy zostały wyodrębnione 3 takie obszary: Bienice, Dobropole i Tucze.
Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, gdzie środki finansowe trafią bezpośrednio do mieszkańców i to oni zadecydują, na co zostaną wydane. Jest to głos mieszkańców, którzy w końcu mogą wskazać, czego im naprawdę brakuje oraz jak chcą żeby dana inicjatywa wyglądała. Nikt z zewnątrz nie narzuci na co zostaną wydane środki i jak będzie wyglądała realizacja ich lokalnej inicjatywy.
Wyjątkowy projekt
To nie jest tak, że na wsiach nic się nie dzieje. Żyjemy na terenach popegeerowskich, w przeświadczeniu, że nic się da zrobić. Współpraca z mieszkańcami pokazuje, że większość z nas po prostu nie zna swojego województwa. Żyjemy na pięknych terenach z wyjątkowymi ludźmi, którzy kochają swoje wsie i miejscowości. Mają mnóstwo pomysłów, tylko nikt nigdy nie pozwolił im wywierać bezpośredniego wpływu na zmianę ich miejscowości – nie zapytał ich wcześniej o zdanie, nie zaufał i nie przekazał funduszy na realizację ich przedsięwzięć bez „papierologii” i konkursów.
W Społecznej Rewitalizacji, jeśli chcemy, aby w naszych miejscowościach powstało miejsce spotkań, bo takiego miejsca brakuje, musimy sami zmobilizować się, by inicjatywa powstała. Nie musimy martwić się o pieniądze, bo one już są, 20 tysięcy na każdą inicjatywę – teraz chodzi o to aby mądrze je wydać i zrobić coś dla siebie. Projekt pokazuje, że mamy wpływ na kształt przestrzeni publicznej. I warto działać wspólnie na rzecz naszej miejscowości, a nie dbać tylko o własne podwórko. Społeczna Rewitalizacja jest pięknym eksperymentem, który pokazuje, co się zadzieje, gdy przekażemy środki europejskie w ręce lokalnej społeczności.
Więcej o projekcie na stronie:
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |