Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie, działając na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, po przeprowadzonej w dniu 1 sierpnia 2011 r. kontroli ruiny zamku w Dobrej, która wpisana jest do rejestru zabytków, przedstawił zalecenia pokontrolne, na podstawie których Gmina Dobra została zobligowana do:
- czasowego wyłączenia z użytkowania terenu wzgórza zamkowego oraz umieszczenia tablicy ostrzegawczej zabraniającej wejścia na teren ruin zamku,
- opracowania ekspertyzy konstrukcyjnej ruiny, uwzględniającą sposób zabezpieczenia konstrukcji oraz zabezpieczenia jej przed czynnikami atmosferycznymi,
- wykonania prac zabezpieczających ruinę zamku, na podstawie projektu zabezpieczenia – ekspertyzy konstrukcyjnej.
Na początku 2012 r. rozpoczęto prace zmierzające do wykonania zaleceń konserwatorskich, tj. zlecono wykonanie inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej, w skład której wchodził rzut nadziemnej partii ścian i przekroje poprzeczne ścian oraz wykonano orzeczenie o stanie technicznym, na podstawie i wytycznych konserwatorskich do projektu zabezpieczenia całości ścian. Wartość tych prac wyniosła 19 895,00 zł i w całości została pokryta z budżetu Gminy Dobra.
Jednocześnie wystąpiono do Zarządu Powiatu Łobeskiego z wnioskiem o udzielenie dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na terenie Powiatu Łobeskiego. Otrzymana dotacja w wysokości 20 947,50 zł pozwoliła na wykonanie projektu budowlanego zabezpieczenia całości ścian ruin zamku w Dobrej, na podstawie przygotowywanych przez konserwatora zabytków wytycznych konserwatorskich. Przedmiotowy projekt budowlany zabezpieczenia ścian ruiny obejmuje: branżę architektoniczną, konstrukcyjną, kosztorysy (inwestorskie + przedmiary robót) oraz specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót.
Dokumentacja projektowa przewiduje ostrożne zebranie cegieł i kształtek oderwanych z kotarowych nadproży okiennych, obecnie zalegających u podstawy ścian. Nastąpi wycięcie drzew i krzewów wzrastających na murach; zabieg ograniczony będzie do odcięcia pni i gałęzi bez usuwania systemu korzeniowego; roślinności trawiastej nie planuje się usuwać. Ponadto zajdzie konieczność cięć pielęgnacyjnych drzew wzrastających przy ruinie tak, by ich gałęzie nie stykały się z murami. Zostaną usunięcie z korony murów luźne elementy, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego; zdemontowane wartościowe elementy jak np. cegły i kształtki ceramiczne będą bezpiecznie zmagazynowane i poddane opiece. Wszystkie kotarowe nadproża okienne zostaną zabezpieczone poprzez ostrożne, staranne podstemplowanie.
Planuje się także zabiegi prowadzące do docelowego zabezpieczenia ruiny. Naprawą zostaną objęte:
- ubytki muru w formie wyrw: projektuje się wypełnić je murem z cegły ceramicznej układanej na specjalistycznej zaprawie przeznaczonej do tego celu. Ze względu na brak odpowiedniej ilości cegły i kształtki oryginalnej (starej) do napraw dopuszcza się zastosowanie nowej cegły ceramicznej wyprodukowanej na wzór cegły i kształtki oryginalnej;
- łuki półkoliste nad wnęką między spiralnymi klatkami schodowymi;
- nadproża okienne;
- ubytki parapetów okiennych i murów w rejonie podokienników;
- zarysowania i spękania, z zastosowaniem specjalistycznej technologii przeznaczonej do wzmacniania spękanych murów zabytkowych za pomocą kotew osadzanych w spoinach;
- zabezpieczenie korony murów: poniżej korony muru zostanie wykonana warstwa izolacji p.wodnej i p.wilgociowej z elastycznej, bitumicznej zaprawy uszczelniającej.
Jednocześnie wraz z przygotowywaną dokumentacją zabezpieczenia ścian ruin zamku, została opracowana koncepcja wybudowania (do czasu przeprowadzenia odbudowy ruiny), tarasu widokowego. Projektuje się schody spiralne we wnętrzu wschodnie, cylindrycznej klatki schodowej oraz taras widokowy o wymiarach 10,00 m x 5,50 m wraz z balustradą stalowo-szklaną.
Przygotował: Sebastian Kuran
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |