W dniach 26-27 stycznia w Dobrej odbył się festiwal muzyki ludowej p.n. Doberskie Zapusty. Zapusty - to czas zabaw i tańców. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.
Dawniej w zapusty jedzono dużo tłustych dań, jedzono wiele, jakby chciano zaspokoić głód przed zbliżającym się postem. Zapusty to także czas kolędowania. Dawniej zapustnicy chodzili z gwiazdą , turoniem poprzebierani za barwne kolorowe postacie i odwiedzali wszystkie chałupy we wsi kolędując wspólnie z gospodarzami. Za swe śpiewy otrzymywali od gospodarza zapłatę w formie pieniędzy bądź, jak to częściej bywało, gospodarz płacił zapustnikom gorzałką. W naszym miasteczku zapusty rozpoczęły się w sobotę. Tę starą zapomnianą tradycję przypomniały nam nasze Wesołe Gospodynie .
Była to już druga odsłona tej imprezy, na zaproszenie organizatorów przyjechały kapele ludowe z woj. Zachodniopomorskiego: Kapela ludowa z Łęczycy, “Wesoła Ferajna” z Nowogardu, Zespół “Lipka” z Kobylanki, Kapela “Łobuziacy” z Łobza oraz gospodarze zapustów - Kapela“Wesołe Gospodynie” z Dobrej. W sobotę o godzinie 17.00 Emil Chodań pomysłodawca festiwalu wraz z Panią Burmistrz Dobrej Barbarą Wilczek otworzyli imprezę, po czym kapele zaczęły swoje prezentacje sceniczne. Zespoły swoją muzyką rozbawiły publiczność, porywając do tańca. O godzinie 20.00 zakończyły się prezentacje sceniczne. Gościem specjalnym Zapustów był P. prof. Bogdan Matławski - znany etnograf, który wygłosił krótką pogadankę na temat tradycji zapustowych.
W niedziele 27 stycznia kapele na zaproszenie Ks. proboszcza spotkały się w Kościele p.w. Św. Klary w Dobrej, aby tam wspólnie z mieszkańcami Dobrej uczestniczyć we mszy św. oraz dać godzinny koncert kolęd. Ta część zapustów była najtrudniejszą częścią dla kapel ze względu na panującą temperaturę przez którą instrumenty odmawiały posłuszeństwa. Gorące brawa, miła ciepła atmosfera, z jaką artyści zostali przyjęci, sprzyjała świetnej zabawie.
W koncercie kolęd Wystąpiły również młode organistki Klaudia Witkowska, Wiktoria Hell, Martyna Heinrich oraz Ewa Dudzińska. Dziewczynki zaprezentowały gościom kolędy zapomniane i rzadko śpiewane. Cała impreza zakończyła się sukcesem, kapele zostały pożegnane gromkimi brawami widzów. Organizatorzy imprezy: Kapela “Wesołe Gospodynie”, Biblioteka Publiczna w Dobrej, Urząd Miejski w Dobrej zapraszają uczestników na kolejną edycje imprezy już za rok.
Informacja: Kapela “Wesołe Gospodynie”
TELEFONY ALARMOWE:
Pogotowie Ratunkowe |
999 |
Straż Pożarna |
998 91 39 74 026 91 39 70 944 |
Policja w Dobrej fax Policja - Łobez Dyżurny |
91 56 15 572 91 56 15 575 997 91 56 15 511 |